piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic właściwie nie zaznaczy linii trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy wolimy by nasze roślinne ogrodzenie było niezwykle postawne a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego lub klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie trudne.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawy czy tez rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą dobrze wzrastać w określonych miejscach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe wycinki gleby. Pięknie ukształtowany nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie albo wybujałe zielone ploty można uzyskać z krzewów szpilkowych.

Niestety, krzewy z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, tymczasem jego odmianę Cis można pościć samopas.Powinien się błyskawicznie wschodził oraz uchroni kolumnowy zarys.

O ile wasz zaułek jest dosyć ciemny, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja metamorfozy o złotawych ewentualnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu dosadnego w słońcu, atoli nawet w śladu liście pozostają wcale jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz