środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami ma��o wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy sztachety z plastyku na plot i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na sztachety z PCV z Lublina na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PCV wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie z Winylu na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta PVC z Lubawy na plot i bramę ze sztachet konstruuje się z skał różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych układach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz